Tarzlarından Tanınan Yönetmenler

Tarzlarından Tanınan Yönetmenler

Sinema bir yüzyılı biraz aşkın süredir hayatımızda var olan bir sanat dalı. Bazen eğlendirici, bazen duygulandırıcı, bazen heyecanlandırıcı, bazen de düşündürücü... Sinema sürekli gelişiyor, geliştikçe yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Bu gelişmelerle birlikte yaratıcı sinemacılar, bahsettiğimiz ve çok daha fazlası olan duygu durumlarını daha iyi aktarabilmek için, kendilerine has yeni üsluplar geliştiriyorlar. Bu özellikler de o yönetmenin adıyla, onun sineması olarak adlandırılıyor. Birkaç dakika izledikten sonra "Bu film kesin o yönetmenindir." diyoruz hemen. İşte o yönetmenlerden biri de Quentin Tarantino. Bir filmin Tarantino filmi olduğunu nereden mi anlıyoruz?

1) Eski film göndermeleri veya sahnelerin aynen kullanımı

Tarantino sineması adeta eski filmlerin konuları, sahneleri ve karakterleri üzerine kuruludur diyebiliriz. Video kaset dükkanında çalıştığı yıllarda izlediği filmlerdeki beğendiği sahneleri harmanlayıp veya hikayesinin içinde bolca yer verip yepyeni bir tarz oluşturmayı başaran bir yönetmendir kendileri.

2) Uzun uzun diyaloglar

Tarantino filmlerinin olmazsa olmazlarından biri de uzun uzun diyaloglardır. Karakterler popüler konular, din, kadınlar, hikayeler, starlar, hatta bahşiş gibi herhangi bir konu üzerine uzun uzun konuşmaktan kaçınmazlar. Tıpkı, Tarantino'nun kendisi gibi.

3) Bölümler

Film devam ederken birden ekrana bölüm bilmem kaç diye bir yazı giriyorsa bilin ki Tarantino filmi izliyor olma olasılığınız çok yüksek. Bölüm sayısı değişebilir, ama bölümün varlığı değişmez.

4) Abartılı kullanımlar

Filmlerinde abartılı kullanımları seven birisidir Tarantino. Bunun en belirgin örneklerinden biri kanlı sahnelerdir. Öyle ki insanlardan fıskiye gibi kan fışkırdığını bile gördü bu gözler.

5) Ayaklar

Quentin Tarantino, güzel çirkin fark etmez yakın plan ayaklar göstermekten pek hoşlanır.

6) Pop kültürü göndermeleri

Filmin alakalı alakasız bir yerinde karakterlerden biri pop kültüründen bir eserle sözü açıp ardından uzunca bir hikayeye başlayabilir. Tarantino filmlerinin hemen hemen hepsinde bir pop kültürü göndermesi vardır. Bu bazen bir çizgi film, bazen bir dizi, bazen dönemin önemli pop yıldızıyla ilgili olabilir.

7) Kavga, dövüş aletleri ve silahlar

Tarantino filmlerinin olmazsa olmazları kavgalar ve silahlardır. Bunlar bazen ateşli silahlar, bazen de beyzbol sopası gibi amacı dışında kullanılan aletler olabilir.

8) "Uzak Doğu" ve "Vahşi Batı" merakı

Bolca izlediği ve çok sevdiği filmlerden kaynaklı olarak Tarantino hem Batı'nın kovboy kültürüne hem de Doğu'nun dövüş sanatları kültürüne hayrandır. Filmlerinde bu kültürlere ait özelliklere yer vermeye oldukça önem gösterir. Hoş son filminde hayran olduğunu sandığımız Bruce Lee'yi dövdürdü ama...

9) Zoom in. Zoom out.

Eski kovboy filmlerinin ve Uzak Doğu filmlerinin klişe kamera hareketlerinden biri olan zoom in ve zoom out Tarantino filmlerinde bolca bulunur. Özellikle karakterlerin yüzünü gördüğünüzde bir zoom in veya bir zoom out hareketiyle karşılaşırsanız tamam bu Tarantino diyebilirsiniz.

10) Dans sahneleri

Filmi izlerken daha önce gördüğünüz bir dans hareketini görüp "Aa bu hareket, bu filmden miymiş?" diyorsanız bilin ki bir Tarantino filmindesinizdir. O dans hareketi de daha önce başka bir filmde vardır zaten.

11) E bir de kendisini görünüyorsa...

Filmin bir sahnesinde karşınıza öne doğru çıkık çeneli ve çok konuşan bir karakter çıkıyorsa bilin ki o Tarantino'nun kendisidir. Filmin içinde kısa da olsa kendisini göstermeyi sever. O zaman yapıştırın lafı: "Aa Tarantino'nun filmiymiş bu!"

12) Kendine has müzik kullanımı

Tarantino eski müziklere bayılır. Sahnenin duygusuna uygun eski bir müzik geliyorsa kulağınıza, bilin ki muhtemelen bir Tarantino filmindesiniz.

13) Klasik otomobiller

Klasik otomobiller birçok filmde yer alır. Siz yine de kahramanın kullandığı ikonik klasik otomobiller görürseniz, filmin bir Tarantino filmi olma ihtimali aklınıza gelsin.