Tarzından Tanınan Yönetmenler 2

Tarzından Tanınan Yönetmenler 2

Quentin Tarantino ile başladığımız "Tarzlarından Tanıdığımız Yönetmenler" serimizde ikinci ismimiz “Büyük Budapeşte Oteli”, “Köpek Adası”, “Yükselen Ay Krallığı” gibi filmlerle tanıdığımız Wes Anderson. Bir ortamda izlenecek filmi biz seçmediysek, bir filmin Wes Anderson filmi olduğunu bir bakışta nasıl anlarız birlikte bakalım.

1- Simetrik Anderson

Şahsına münhasır yönetmenlerimizden Wes Anderson filmlerinde kişi veya obje genellikle ortadadır. Hatta o kadar ortada olur ki adeta yönetmen milimetrik hesaplarla kadrajın tam ortasında yer verir dikkat çekmek istediği öğeye. Eğer kadrajda başka birileri ya da başka nesneler de varsa, onlar da eşit aralıklarla sağında veya solunda yer alırlar. Simetri konusunda en takıntılı olanlar bile diz çöker, tövbe eder.

2- Adeta renkli rüyalar oteli

Bir filmin Wes Anderson filmi olduğunu anlamamızı sağlayan bir diğer özellik ise kullandığı pastel renklerdir. Dekorlarda ve kıyafetlerde öyle güzel renkler kullanır ki adeta rengarenk bir rüya alemi yaratır. Her filmi için, hatta her sahnesi için ayrı renk skalası vardır. Bir sahne içindeki tüm eşya, dekor ve kıyafetler birbirine uyumlu renklerden oluşmazsa olmaz.

3- Rise mı, Aden mi, Reyes mi? Hangi Instagram filtresi bu?

Bir Wes Anderson filmini tanımanın en önemli yollarından biri filmin rengidir. Hatta rengi mi desek, filtresi mi desek daha uygun olur bilemedik. Kıymetli yönetmenimizin filmleri Instagram filtrelerinden biri kullanılarak yayınlanmış gibidir adeta.

4- Ah tabii ki müzikler...

Wes Anderson filmlerini izlemeye karar verdiğinizde karşınıza hangi tür müziklerin çıkacağını tahmin etmek biraz zor. Ama güzel olacağı kesin. Rock’n Roll dünyasında dolaşabilir ya da Hint melodileriyle huşu içinde filme dalabilirsiniz. Tabii ki bazı sahnelerle uyumsuz görünen ve bu sayede sahne içinde kontrast yaratan müzik kullanımı olabileceğini de belirtmek isteriz sevgili sinemasever.

5- Karakterleri zihinlere kazıyan kıyafetler

Bir film sahnesinde, kırmızı eşofmanlar, kafa bantları, renkli ceketler, kırmızı bere, izci kıyafetleri gibi belirgin kostümler varsa, bir de bu kıyafetler pastel renklerde ce retro görünümdeyse bir Wes Anderson filmini izliyor olma olasılığınız çok yüksek.

6- Los Galacticos gibi kadro

Filmi izlerken Hollywood yıldızları arka arkaya kadraja giriyorsa, hatta yok artık bu da mı var dediğiniz bir nokta varsa dikkat, bir Wes Anderson filmi olduğunu düşünmeye başlamanız gerekirdi. Aynı zamanda, filmlerinde aynı oyuncularla çalışmasıyla da tanınır kendisi.

7- Ya oyunculuklar?

Wes Anderson filmlerinde durumlar ve oyunculuklar genellikle abartılıdır. Abartıdan kastımız büyük büyük oynarlar anlamında değil, duygular çok belirgindir. Bir karakterlerin ruh durumları yüzlerinden de davranışlarından da hatta etrafındaki eşyalardan bile okunur.

8- Dağılmış aileler, birbirini seven kardeşler...

Yönetmenin filmlerinde aile kavramı çok önemli. Aileler genellikle sorunlu ve birbirinden kopuk aile üyelerinden oluşur. Yaşanan aile dramları, absürt ve ironik sahnelerle anlatılır. Gülsek mi, üzülsek mi bilemeyiz adeta. Böyle arada kaldığınız bir sahne olursa Wes Anderson filmi mi acaba diye bir düşünebilirsiniz.

9- Karakterlerin gözünden çekimler

Eğer bir filmde nesneleri karakterin gözünden görüyorsak, bir de bu nesneler ekranın ortasındaysa ve hatta bu nesneler çoğunlukla retro bir görünümdeyse yanınızdaki arkadaşın kulağına eğilip "Hmm şey, sanırım bir Wes Anderson filmi izliyoruz şu anda öyle değil mi?" diyerek havanızı atabilirsiniz.

10- Yüksek kare ve takip çekimleri

Wes Anderson yarattığı masalsı dünyalarda bizi etkilediği yetmiyormuş gibi daha da daha da etkilemek için slow motion dediğimiz yüksek kare çekimleri kullanmayı çok sever. Bu da yetmiyormuş gibi bir de karakterleri takip ettirerek etkiyi kat kat artırır. Biz de nemli gözlerimizle gülümseyen dudaklarımızı aynı anda kullanarak sahneye eşlik ederiz. Saydığımız diğer maddelerle birlikte böyle bir hissiyat da oluşuyorsa artık bir Wes Anderson filmi izlediğinize emin olabilirsiniz.