Sinemanın Popüler Çocuğu – Plan Sekans (Tek Plan) Çekim Tekniği

Sinemanın Popüler Çocuğu – Plan Sekans (Tek Plan) Çekim Tekniği

Bildiğimiz gibi filmler sahnelerden oluşur. Birbirleriyle ilişkili olan sahnelerin bütününe de sekans denir. Filmlerde genellikle sahneler ve dolayısıyla sekanslar birbirlerinden ayrı şekilde çekilir, kurgulanarak birbirlerine bağlanır. Böylece aralarındaki bütünlük sağlanmış olur. Fakat bazı yönetmenler bunu tercih etmezler ve sahne geçişlerini tek bir kamera hareketiyle gerçekleştirirler. Kameranın açılıp bu sahnelerin tüm çekimi tamamlanıp kameranın kapandığı ana kadar geçen süreye plan sekans veya tek plan denir. Plan sekanslar hikayenin inandırıcılığını artırır, gerçekliği güçlendirir, karakterin yolculuğunu daha akıcı bir şekilde verir ve ilgiyi hep canlı tutar. Bu yüzden plan sekans tekniği yönetmenler tarafından çokça tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

1) Russian Ark

Alexander Sokurov'un 2002'de çektiği bu film, baştan sona tek plan olarak, yani plan sekans çekilmiş bir filmdir. Bu özelliğiyle deneysel bir film olarak değerlendirebileceğimiz filmin tek plan çekim süresi bir saat kırk dakika kadar olsa da çekim öncesi provaları aylarca sürmüştür.

2) Birdman

Yönetmen koltuğunda Alejandro Gonzalez Inarritu'nun yer aldığı 2014 yapımı Birdman filmini izlediyseniz, filmin uzun plan sekanslardan oluştuğunu hatırlayacaksınız. Plan sekansların birbirine ustaca bağlanıp kurgulanmasıyla film, tamamı tek plan izlenimi verir.

3) Touch of Evil

Amerikalı usta yönetmen Orson Welles'in 1958 yılında gösterime giren filmi Touch of Evil'in plan sekanstan oluşan açılış sahnesi adeta bir sinema dersi niteliğindedir.

4) Children of Men

Plan sekans tekniğini en çok tercih eden yönetmenlere arasında Alfonso Cuaron'un ismini görmek sürpriz olmaz. Hemen hemen tüm filmlerinde bu tekniği kullanmaya özen gösteren yönetmen, 2006 yılında çektiği Children of Men filminde de gerçekleştirdiği plan sekanslarla heyecanı ve gerilimi en üst noktada sunmayı başarmıştır.

5) Goodfellas

Bir başka usta yönetmen Martin Scorsese de uzun planları seven biridir. 1990 yılında gösterime giren Goodfellas filmindeki Henry Hill ve Karen Hill çiftinin Copacabana gece kulübüne girişi izlemesi keyifli bir plan sekansla gerçekleştirilmiş ve filmin kült sahnelerinden biri olmuştur.