Hem Yönetmen Hem Oyuncu Olarak Başarılı Olan İsimler

Hem Yönetmen Hem Oyuncu Olarak Başarılı Olan İsimler

Onlar Türk ve Dünya Sineması’nın en değerli sanatçılarından. Hem oyuncu hem de yönetmen olarak sinemanın başarılı ve kalıcı sanatçılarına göz atalım!

Charlie Chaplin

Listenin başında iki alanda da usta sanatçı Charlie Chaplin’e yer vermemek olmazdı. Tıpkı Modern Zamanlar’da olduğu gibi neredeyse oyunculuğunu yaptığı çoğu filmin yönetmenliğini de üstlendi. Filmlerinin yönetiminde güldürü öğesi ile birlikte aslında derdini anlatma peşindeydi.

Charlie Chaplin

Orson Welles

Pek çok eleştirmen tarafından sinema tarihinin en iyi filmi kabul edilen Yurttaş Kane filminin hem başrol oyuncusu hem de yönetmeni olan sanatçı. Yurttaş Kane filmi gibi oynadığı çoğu filmin aynı zamanda yönetmenliğinde de bulunuyor.

Orson Welles

Yılmaz Güney

Türk Sineması’nın Altın Palmiye ödüllü yönetmeni Yılmaz Güney, Çirkin Kral lakabını da alarak oyuncu olarak yer aldığı Hudutların Kanunu, Yol gibi filmlerle büyük başarılara imza atmıştır.

Yılmaz Güney

Kartal Tibet

Tarkan rolü ile tanıdığımız Kartal Tibet’in oyuncu olarak yer aldığı onlarca filmin yanında Türk Sineması’nın önemli filmlerinden Zübük, Tosun Paşa, Davaro, Şark Bülbülü gibi filmlerde de yönetmenliği bulunuyor.

Kartal Tibet

Ali Atay

Oyunculuğu ile gönüllerimize taht kuran Ali Atay yönetmenliğe ilk kez Limonata filmiyle başladı. Oyunculuktan vazgeçmedi ve yönetmenliğinde bulunduğu Ölümlü Dünya ve Cinayet Süsü filmleriyle önemli başarılar elde etti.

Ali Atay

George Clooney

Oldukça sevdiğimiz oyunculardan George Clooney de Tehlikeli Aklın İtirafları, İyi Geceler ve İyi Şanslar, İkili Oyun filmlerinde başarılı bir yönetmenlik sergilemeyi başaran isimlerden.

George Clooney