Final Sahnesiyle Aklımızdan Çıkmayan Filmler

Final Sahnesiyle Aklımızdan Çıkmayan Filmler

Bazı filmler vardır, üzerinden yıllar geçse bile son sahnesi filmi unutmana izin vermez. Onlardan bazılarını yeniden hatırlatmak ve henüz izlemeyenler için derledik.

Eşkıya

Film, 35 yıl önce Cudi dağlarında jandarma tarafından yakalanan bir grup eşkıyadan biri olan Baran’ın hapisten çıktıktan sonra çocukluk aşkı Keje’yi bulmak için İstanbul’a gelişini ve burada Cumali ile tanışmasını konu ediniyor. Şener Şen ve Yavuz Turgul yine filmde harikalar yaratıyor. Tabi Uğur Yücel ve diğer usta oyuncuları da unutmamak lazım. Film, işleyişiyle seyirciyi hiç sıkmadan finale getiriyor ve final sahnesiyle de efsane bir film olduğunu kanıtlıyor.

Baran’ın eşkıyalara seslendiği o sahne...

Yıldızlararası (Interstellar)

Matthew McConaughey ve Anne Hathaway’in başrollerini paylaştığı filmde, başarılı astronotların yeni yaşam alanları aramak için keşfe uzaya yolculuklarını konu ediniyor. Fakat filmin sonu aslında hiç beklemediğimiz kadar tuhaf bir şekilde bitiyor. Yönetmeni Christopher Nolan olan bir filmin umulmadık bir sonla bitmesi, çok da beklemediğimiz bir şey değildi aslında.

Yıldızlararası (Interstellar)

Canım Kardeşim

Filmde kardeşinin hastalığını öğrenen, yoksul abiyi Tarık Akan canlandırırken en yakın arkadaşı rolünde Halit Akçatepe oynuyor. Hiçbir amacı yokken kardeşinin isteklerini yerine getirmeye çalışan bir abiye dönüşen abi ve kardeşin bu sürede geçirdiği güzel anıları izliyoruz. Ertem Eğilmez filmi için "Film gösterime girdiğinde yalnız ben, sen ve Tarık olacağını bilsem bile salonda, yine de çekeceğim filmi." diyor. Ve final sahnesiyle de Türk sinemasının en iyi filmleri arasına girmeyi başarıyor.

Canım Kardeşim

Yedi (Seven)

Brad Pitt ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı film, bir seri katili yakalamak için uğraşan iki dedektifi konu ediniyor. Film boyunca kendinizi sürekli içinde hissedeceğiniz gergin bir maceraya doğru yola çıkıyorsunuz. Final sahnesiyle de artık akıllara kazınıp izlediğimiz en iyi filmlerden biri olmayı başarıyor.

Ne yaptın David Fincher!

Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Film, Alman iş adamı Schindler’in II. Dünya Savaşı sırasında bir fabrika kurarak kurtardığı Yahudileri konu ediniyor. Kazandığı Oscar’lar ve Steven Spielberg yönetmenliğinde çekilmiş olması filmin başarısını ortaya koydu bile.

Final sahnesi ve kırmızı ceketli küçük kız seni unutmayacağız...

Gizli Pencere (Secret Window)

Başarılı bir yazar olan Mort Rainey, bir gün artık yazamama sendromu ile başa çıkmak zorunda kalmasını ve bu sırada yaşadığı tuhaf olayları konu ediniyor. Stephen King’in romanından uyarlanan filmde başrolü Johhny Deep oynuyor. Filmin final sahnesindeki yüzleşme, unutulmayanlar arasına girmeyi başarıyor.

Bin bir surat Johhny Depp bu sefer şaşırttı.

Zindan Adası (Shutter Island)

Film, bir adada yer alan Ashecliffe Hastanesi'nden bir akıl hastasının kaçması ve dedektiflerin soruşturma yapmak için adadaki bu akıl hastanesini ziyaret etmesiyle başlıyor. Filmde dedektif Daniels rolünde Leonardo DiCaprio oynuyorken izlememek için hiçbir sebep kalmıyor. Film, finali ile de iyi ki izlemişim dediğimiz filmler arasında yerini alıyor.

Bir Martin Scorsese filmi bu listede olmasa olmazdı.

Toprak Altında (Buried)

Paul Conroy adında bir Amerikan askeri direnişçilerin saldırısına uğramıştır. Bir gün toprak altında ve bir tabuta gömülmüş olarak uyanır. Ona, bunu kimin yaptığını bilmese de ordan çıkması için çok fazla bir seçeneği yoktur. Filmin her anında yaşanan gerilim ve finali, filmi asla unutmamanıza yol açacak bile.

Ryan Reynolds, sen muhteşem bir oyuncusun!

Aşk Tesadüfleri Sever

Film, doğdukları andan itibaren hayatları bir şekilde hep kesişmiş bir kadın ve erkeğin daha sonra yaşayacakları aşk hikayesini anlatıyor. Filmdeki flashback sahneleri de dinamizmi canlı tutuyor ama filmin sonu aslında hiç beklemediğimiz bir şekilde bitiyor.

Final sahnesinden sonra yüreğinizi bırakmış olabilirsiniz...

Birdman

Yıllar önce oynadığı Birdman rolünün etkisinden çıkamamış bir aktör olan Riggan Thompson tekrar eskisi kadar başarılı olmak için farklı rollerde şansını denemek ister. Başarmak için her yolu denemeye kararlıdır. 4 Oscar ödüllü filmin son sahnesinden sonra acaba ne oldu diye düşünmekten alamayabilirsiniz kendinizi.

Birdman