Film Gibi Muhabbetler’de Burak Satıbol ve İlker Ayrık bir aradaydı!

Film Gibi Muhabbetler’de Burak Satıbol ve İlker Ayrık bir aradaydı!

Cinemaximum Instagram canlı yayın sohbetlerimiz “Film Gibi Muhabbetler”, 24 Mayıs Pazar günü iki büyük ismi, Burak Satıbol ve İlker Ayrık’ı buluşturdu.

“Mahşer-i Cümbüş” ile tiyatro sporunu bizlere tanıtan oyuncu Burak Satıbol ve “Geniş Aile” dizisi ile ailemizin parçası olan oyuncu, sunucu ve yönetmen İlker Ayrık ile var olan projelerinden ve sinemadan konuştuk.

Sohbetimizi Cinemaximum Youtube sayfamızdan izleyebilirsiniz.

Müstakbel Damat filmi vizyona girmeyi bekliyor

Vizyona gireceği hafta Türkiye’de ilk Covid-19 vakalarının görülmeye başlaması nedeniyle filmin galası iptal olmuş, vizyon tarihi ertelenmişti. Vizyon tarihi henüz belli değil, ancak işte heyecanla beklenen filmin detayları...

İlker Ayrık’ın yönetmen, yapımcı ve başrol oyunculuğunu üstlendiği filmin çekimleri 6 hafta sürmüş. Çekimlerin 5 haftası Kıbrıs’ta, 1 haftası da İstanbul-Kıbrıs yolculuğu arasında yollarda geçmiş. Ana roller dışında yardımcı oyuncuların tamamı yerel halk arasından seçilmiş.

Kıbrıs’ta yapılan çekimlerin yabancı bir ülkede film çekmekten farkı olmadığını belirten İlker Ayrık; 3 gün süren 1600 kilometrelik kara yolculuğunun “filmdeki karşılığı 22 saniye civarında” diyerek de ne kadar emek gerektiren bir iş olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.

Yapımcı – yönetmen – oyuncu üçgeni & tek adam

İlker Ayrık, bir projede bu kadar rolü üstlenmenin dezavantajları olduğu kadar avantajlarının da çok olduğunu paylaştı. Müstakbel Damat projesinde iş bölümü yapıldığını ve senaryo yükünü ortakları ortakları Serdar Fırat ve Serhat Sarı’nın aldığını; bu saatten sonra yapımcı kimliğinin ortadan kalktığını söyledi. Projenin sonraki süreçlerinde sette sadece yönetmenlik ve oyunculuk yapıyor.

Tüm rollerin tek yerde toplanmasının avantajlarını ise İlker Ayrık şöyle özetledi: “Oyuncuyken bütünü göremiyorsun; hikayenin nasıl anlatılacağını, müzikleri, duyguyu, perdedeki renkleri bilmiyorsun. Hem oynayıp hem yönetirken bunların hepsini bilmek rahatlık. Rolü oynayıp sonrasında geçip monitörden kendini izlemek tuhaf tabi.”

Bu arada Burak Satıbol ile İlker Ayrık’ın sonradan kendini izlemek ile ilgili yorumları da epey eğlenceli 😄

“Yarışma programında adil olmak zorundayım ama tarafsız olmak zorunda değilim”

Tuttuğu takımı sorduktan sonra İlker Ayrık’ı biraz daha sıkıştırmak isteyen Burak Satıbol, kendisine sunduğu yarışma programında arabayı özellikle kazanmasını veya kazanmamasını istediği çiftler oluyor mu diye sordu.

İlker Ayrık bazen kamera arkasında duyduğu hikayelerinden dolayı kazanmasını istediği veya bazen de çekim sırasında bazı hareketlerinden dolayı kazanmalarını istemediği çiftler olduğunu söyledi. Bu soruyu “Programı kapatmak istemediğim 4-5 tane bölüm var. Eğer kapatırsam araba onların olacaktı çünkü” diyerek şaka yollu yanıtladı.

Ancak her zaman önceliğinin stüdyoda adaleti sağlamak ve eve döndüğünde rahat bir şekilde uyumak olduğunu ekledi ve bunu da bir hikaye ile taçlandırdı.

“Sinemanın muadili yok!”

“Yanında sevdiğin biriyle sevdiğin bir şeyi izlemeye gidiyorsun; o dev ekranda, başkalarıyla birlikte duyguları paylaşıyorsun. Bunların muadili yok” diyen Burak Satıbol ve İlker Ayrık da seyircilerimizden ayrı kaldığımız bu süreç için de sinema sektöründe de normalleşmeye bir an önce ihtiyacımız olduğunu söyledi.